Az idei tanévben október 27-29-ig biológiai terepgyakorlaton vettek részt a 11. és 12. évfolyam tagozatos diákjai. A terepgyakorlat a Börzsöny hegység szívében található Királyréten volt.

A tanulók megismerkedhettek a fizikai-, a kémiai- és a biológiai vízminősítéssel a gyakorlatban. A Királyréten átfolyó Szén patakot vizsgáltuk meg a fenti szempontok alapján. Számos egyszerű vizsgálat segítségével minősítettük a patak vizének kémhatását, oldott ásványianyag-tartalmát (keménységét), a nitrogénvegyület-tartalmát (ammónium, nitrit és nitrát). A kémiai vízminősítés után szűrőket és műanyag edényeket ragadva a patakban élő élőlényeket gyűjtöttünk, majd ezeket meghatároztuk. Számos kérészfajjal, tegzeslárvákkal, púpos szúnyoglárvákkal, füles planáriával és még sok érdekes élőlénnyel találkoztunk. A fizikai-, kémiai- és biológiai vízminősítés végén levonhattuk a következtetést, hogy a Szén patak rendkívül jó vízminőségű.

A kirándulások során megismertük a környező erdők és rétek társulásait, meghatároztunk számos növényfajt. Láttuk az erdők őszi aszpektusát. Megfigyeltük az emberi beavatkozás hatásait és a természetes társulásfejlődési folyamatot, a szukcessziót. Az őszi erdőben rengetegféle gombával találkozhattunk és ismerkedhettünk meg.

A réteken megcsodálhattuk a virágzó őszi kikericset, amely tömegesen virágzott az erdőszéleken és a réteken.

A terepgyakorlat szakmai szempontból nagyon hasznos volt a diákok számára, az időjárás is nagyon jó volt, három napig szikrázó napsütésben kirándulhattunk.